Książki, nowości

Jak wygląda najwyższy szczyt świata zimą?

Wiele osób fascynuje się historią odkryć geograficznych i podbojami wielkich podróżników czy zdobywców. Nic dziwnego, wszak biografie wspinaczy, żeglarzy czy zdobywców nowych dziewiczych terenów przypominają niejednokrotnie film sensacyjny, a są o tyle lepsze, że oparte na faktach. Jeszcze lepiej, gdy czyta się opowieść o ludziach, którzy w swoim życiu robili wiele różnych rzeczy, nie skupiając się na jednym tylko obszarze aktywności – wtedy emocjonujące wydarzenia można znaleźć praktycznie na każdej stronie. Taką osobą z pewnością jest Leszek Cichy, alpinista, himalaista, zdobywca najwyższego szczytu Himalajów i dwóch Biegunów. O wszystkich jego przygodach można przeczytać w publikacji pt. „Trzy Bieguny. Opowieść pierwszego zimowego zdobywcy  Everestu i legendarnego zdobywcy Biegunów Ziemi„. Do powstania książki przyczynili się także Julia Hamera i Marek Kamiński. 

Kim są bohaterowie? 

Choć Leszek Cichy czasy największej aktywności górskiej ma już dawno za sobą, jego nazwisko wciąż jest znane nie tylko w środowisku wspinaczy, ale także w dyskursie publicznym. Kim jest bohater książki pt. „Trzy Bieguny. Opowieść pierwszego zimowego zdobywcy Everestu i legendarnego zdobywcy Biegunów Ziemi”. To pionier polskiego himalaizmu, który swoją karierę zaczynał niemalże pół wieku temu. Brał udział w wielu dziewiczych polskich wyprawach, samo pokonywanie przeciwności losu i walka z naturą w trudnych warunkach na wysokiej wysokości mu nie wystarczały. Postanowił zdobyć Mount Everest zimą i… Udało mu się to. Drugim bohaterem i współautorem książki jest polarnik Marek Kamiński, który w swoim życiu zdobył dwa Bieguny – Północny i Południowy. W mediach znany jest przede wszystkim z tego, że na jedną z wypraw ruszył z niepełnosprawnym chłopcem Jasiem Melą. Losy obu słynnych zdobywców postanowiła opisać Julia Hamera.

Co łączy tych dwóch mężczyzn? 

Chociaż z przedstawionego powyżej krótkiego wprowadzenia mogłoby wynikać, że obu mężczyzn łączy niewiele, nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Wprawdzie Leszek Cichy w czasie całej swojej kariery działał przede wszystkim na wysokościach, Marek Kamiński brnął zaś przez zaspy śnieżne i stąpał po kruchym lodzie, obydwu panów łączy bardzo wiele. Obaj musieli się zmagać z ekstremalnym zimnem, silnym wiatrem, głodem i nadludzkim zmęczeniem. Podobieństwo to zauważyła dziennikarka Julia Hamera i postanowiła napisać „Trzy Bieguny. Opowieść pierwszego zimowego zdobywcy Everestu i legendarnego zdobywcy Biegunów Ziemi. Co jeszcze łączy Marka Kamińskiego i Leszka Cichego? 

  • pragnienie poznawania nowych terenów
  • nieustanne przesuwanie swoich granic 
  • siła charakteru i niezwykłe samozaparcie